Što se događa tijekom nicanja prvih zubića
Uredništvo Gengigela
Tko može odoljeti malom djetetu s jednim ili dva zubića koji vire iz malenih usta? Mliječni zubići obično niču između šestog mjeseca i druge godine, najprije na donjoj čeljusti. I iako je to razdoblje čarobno, čak 95 posto djece ima probleme kod nicanja zuba. Upravo zbog tegoba koje prate nicanje dobro je znati što se s mališanom tada događa.
Simptomi nicanja prvih zubića
Promjene raspoloženja i hranjenja vašega mališana mogu biti znak da će prvi zubić uskoro niknuti. I premda se to najčešće javlja u drugoj polovici prve godine života, simptomi mogu početi već mjesec dana ranije.
Simptomi nicanja zubića uključuju:
- bol
- plač
- pojačano izlučivanje sline
- opću razdražljivost i loše opće stanje
- poremećaje spavanja i poteškoće s uspavljivanjem
- crvenilo i osip na koži lica
- nadražene, natečene i osjetljive desni
- povećanu potrebu za griženjem, žvakanjem ili sisanjem
- poremećaje prehrane, gubitak apetita
- držanje za uho na strani gdje izbija zub
- crijevne poremećaje (zatvor, rijetka stolica ili proljev) – tu vam mogu pomoći proizvodi iz linije WAYA
U tom razdoblju bebe mogu biti više zainteresirane za svoju okolinu i biti aktivnije jer ih nicanje zubića potiče na istraživanje svijeta oko sebe.
Što se događa tijekom nicanja zuba?
Prije nego što nikne zub, zubno meso natekne i postane osjetljivo na dodir, tako da čak i nježan dodir ili igračka u ustima mogu izazvati dodatnu bol.
Neposredno prije nego zubi provire, možete primijetiti da desni počinju pucati. Time se stvara prostor za zub koji niče. Pucanje zapravo nije rupica, već su to stanice u desni iznad zuba koje odumiru i time otvaraju put zubu koji raste.
Tijelo tada oslobađa posebne kemikalije koje omogućuju desnima da se odvoje i naprave slobodno mjesto za zub.
Kod kutnjaka i ponekad sjekutića osim pucanja desni možete primijetiti i mali mjehurić ili glatku plavičastu oteklinu prije nicanja zuba.
Redoslijed nicanja prvih zubića
Svaki mališan je drugačiji i svatko će imati različito vrijeme i redoslijed rasta zuba. U prosjeku se prvi zubi pojavljuju ovim redom:
- donji sjekutići (donji prednji zubi) – između 5. i 7. mjeseca
- gornji sjekutići (gornji prednji zubi) – između 6. i 8. mjeseca
- gornji bočni sjekutići (s obje strane gornjih prednjih zuba) – između 9. i 11. mjeseca
- donji bočni sjekutići (s obje strane donjih prednjih zuba) – između 10. i 12. mjeseca
- pretkutnjaci (stražnji zubi) – između 12. i 16. mjeseca
- očnjaci (zubi između bočnih sjekutića i pretkutnjaka) – između 16. i 20. mjeseca
- kutnjaci – između 20. i 30. mjeseca
Između druge i treće godine života većina djece imat će sve svoje mliječne zube (20 zuba).
Savjeti za njegu zuba tijekom nicanja
Postoji mnogo načina da pomognete svojoj bebi dok joj niču zubići. Evo nekoliko savjeta:
- Koristite igračke za nicanje zuba: Igračke za zube mogu pomoći u ublažavanju nelagode i iritacije desni vašega djeteta. Igračku možete staviti u hladnjak prije igranja kako bi istodobno imala i rashlađujući i umirujući učinak.
- Masaža desni: Nježna masaža desni može pomoći u ublažavanju nelagode. Čistim prstom ili mekom krpom umočenom u toplu vodu nježno masirajte bebine desni.
- Hranjenje ohlađenom hranom: Hladna hrana može pomoći u ublažavanju nelagode u desnima vaše bebe. Ponudite dojenčetu narezano voće ili povrće koje je ohlađeno, ali ne smrznuto.
- Koristite gel s hijaluronskom kiselinom: Gelovi s visokomolekularnom hijaluronskom kiselinom također mogu dokazano pomoći kod bolova. Među njima je Gengigel Prvi zubići koji brzo i učinkovito ublažava bolove i ubrzava regeneraciju desni.
Za mirne noći i nasmiješene dane
Iskustva majki pokazuju da upotrebom gela Gengigel Prvi zubići svom djetetu možete pomoći u ublažavanju boli i nelagode. Potpuno je siguran i nema nuspojava, tako da ga možete upotrebljavati bez ikakve zabrinutosti.