Problemi u rastu trajnih zuba

 Uredništvo Gengigela

Uredništvo Gengigela

U životu gotovo svatko od nas dobije dva kompleta zuba: dječje mliječne zube kasnije zamjenjuju trajni zubi.

Mliječni zubi

Možda zvuči nevjerojatno, ali zametak mliječnih zubi kod bebe počinje se formirati već u šestom tjednu trudnoće. Do četvrtoga su mjeseca mliječni zubi mineralizirani, a na kraju trudnoće već se mineraliziraju trajni zubi. 

Nicanje mliječnih zuba iznimno je važno razdoblje u razvoju djeteta jer mu zubi omogućuju da jasno govori i žvače. Prve zube treba pravilno njegovati jer su odgovorni za ispravan razvoj čeljusti i pripremaju prostor za trajne zube.

U većine djece mliječni zubi počinju nicati između četvrtoga mjeseca i prve godine života. Ime su dobili po mliječno bijeloj boji cakline i u prosjeku su bjelji od svojih nasljednika. Do trećeg rođendana većina djece već bi trebala imati 20 mliječnih zubića, koji su podijeljeni u tri skupine:

•    sjekutići
•    očnjaci
•    kutnjaci

Problemi u rastu mliječnih zuba

Kod nicanja mliječnih zubića za malu djecu i roditelje postoje mnoge neugodnosti i nelagode. Djeca su razdražljiva zbog bolova i svrbeža desni, obilato sline, grizu sve što im dođe pod ruku kako bi ublažili bol i često plaču. Dojenčetu možete olakšati bolove pomoću proizvoda Gengigel Prvi zubići, koji ublažava bol i oticanje desni te ubrzava zacjeljivanje prilikom izbijanja zubića. Klinička ispitivanja pokazuju da nova formula proizvoda Gengigel Prvi zubići brže i učinkovitije olakšava simptome kod nicanja zuba od gelova s lokalnim anestetikom. 

Trajni zubi

Od treće godine do otprilike šeste godine djeca se služe mliječnim zubima za grizenje, žvakanje i pravilan govor. Budući da mliječni zubi imaju kratak korijen i nisu čvrsto usidreni u kosti, pod njima se sve vrijeme razvijaju njihovi nasljednici – trajni ili stalni zubi. Između šeste i dvanaeste godine kod većine se djece komplet zubi potpuno zamijeni, osim osmica, koje izrastu tek kasnije.

Razdoblje između gubitka mliječnih zuba i nicanja trajnih dugo je i postupno. Najčešće su prvi trajni zubi donje šestice, a kod neke djece i trajne jedinice. Posljednji izrastu gornji drugi kutnjaci – između 12. i 13. godine. Tada tinejdžer ima 28 zuba u usnoj šupljini (32 ako su mu osmice već izrasle), a dijele se na:

•    sjekutiće
•    očnjake
•    pretkutnjake
•    kutnjake 
•    umnjake

Problemi u rastu trajnih zuba

Mliječni zubi počinju se klimati između pete i sedme godine, a ispadaju do desete godine. Kada ispadne mliječni zub, trajnom zubu potrebna su gotovo tri mjeseca da ga zamijeni. Naravno, rast je potpuno različit i kod neke djece može biti brži ili sporiji. 
Ako je mliječni zub prijevremeno izvađen ili uništen, potrebno je više vremena za njegovu zamjenu trajnim zubom.

Postoje neki mogući problemi s nicanjem trajnih zuba:

1.    Odgođeni rast

Kada zub uopće ne izraste, odvedite dijete stomatologu koji će napraviti rendgensku sliku svih zuba. Ako su svi zubi u povoljnom položaju, trebat će samo malo pričekati. Rijetko se događa da je odgođeno nicanje zuba posljedica nepravilnoga položaja trajnoga zuba ili prisutnosti viška zuba. U tom slučaju stomatolog odlučuje kako će postupiti.

2.    Mliječni zubi ne žele ispasti

Mliječni zub još nije ispao, a vi već vidite trajni zub koji se probija na površinu. Nikada nemojte koristiti silu za vađenje klimavoga zuba. Bilo bi bolje da dijete zagrize nešto tvrdo, poput korice kruha, jabuke ili kruške. Ako dijete ima jake bolove, a mliječni zub ne želi ispasti, posjetite stomatologa koji će procijeniti treba li zub izvaditi.

3.    Kasno nicanje

Ako su djetetu kasno izrasli mliječni zubi, može se dogoditi da mu kasnije izrastu i trajni zubi. Nedostatak prostora za smještaj zuba također je najčešći uzrok kasnoga rasta. Zbog tijesnoga stanja među zubima novi zub ne može izrasti. Međutim, kasni početak može isto tako biti posljedica bolesti štitnjače i raznih sindroma kao što je Downov sindrom.  

4.    Zubi koji ne izrastu

Zubi se stalno mijenjaju, a kod nekih ljudi određeni zubi nikad ne izrastu. Ta se pojava stručno zove hipodoncija (urođeni nedostatak zuba) i česta je među odraslima. Najčešće su to osmice, u nekim slučajevima i petice i gornje dvojke. Preporučuje se rendgensko slikanje kako bi se pokazalo nedostaje li zub ili ne. Na temelju slike ortodont može odlučiti zadržati mliječni zub ili pomaknuti ostale zube u lijep, kompaktan red.

5.    Zadebljanje tkiva desni

Mala djeca vole gristi sve što im dođe pod ruku. Ako zagrizu tvrđi predmet na mjestu gdje će izrasti trajni zub, zubno meso se može zadebljati, čime se ometa nicanje. U tom je slučaju potreban manji stomatološki zahvat kako bi se uklonio djelić desni. 

6.    Oteklina na sluznici

Iznad trajnoga zuba koji izbija može se pojaviti oteklina sluznice, a ispod nje se može vidjeti tkivna tekućina pomiješana s krvlju. Oteklina usporava rast zuba, ali u većini slučajeva pukne i zub ipak može izbiti na površinu.

Nicanje trajnih zuba ne ovisi samo o prostoru u čeljusti i položaju zuba. Na brži rast može utjecati i pravilna prehrana puna kalcija i drugih važnih hranjivih tvari za jake zube (mlijeko, povrće). Samo jaki zubi mogu prodrijeti kroz desni. Potrebni su i redoviti odlasci stomatologu koji prati razvoj zuba vašeg djeteta i najbrže može uočiti promjene te redovita oralna zdravstvena zaštita.
 

Za svakodnevnu higijenu usne šupljine perite zube dva puta dnevno i koristite Gengigel hidrogelnu vodu za ispiranje usta. Budući da sadrži hijaluronsku kiselinu, pogodna je za održavanje zdravlja u usnoj šupljini i preporučuje se kao dio svakodnevne oralne higijene. Učinkovita, praktična i sigurna voda za ispiranje usta ravnomjerno djeluje po cijeloj površini usne sluznice.

Izdelki Gengigel

Dostupno u ljekarnama i specijaliziranim prodavaonicama.

Gengigel
close